Новини Громадське обговорення Проект Закону "Про Державну міграційну службу України"

Проект Закону "Про Державну міграційну службу України"

 

Проект

ЗАКОН УКРАЇНИ
 Про Державну міграційну службу України

Цей Закон визначає правові основи організації та діяльності Державної міграційної служби України, її основні завдання, функції та повноваження.

Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1.  Статус Державної міграційної служби України

Державна міграційна служба Україна (далі – ДМС) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі – Міністр).

Стаття 2. Основні завдання Державної міграційної служби України

Основними завданнями ДМС є:

1) внесення пропозицій Міністрові щодо формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;

2) реалізація державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;

3) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, у випадках, передбачених законодавством, притягає порушників до адміністративної відповідальності;

4) управління об'єктами державної власності, що належать до системи ДМС.

Стаття 3. Правова основа діяльності Державної міграційної служби України

Правовою основою діяльності  ДМС є Конституція України, цей Закон та інші закони України, акти і доручення Президента України, акти Кабінету Міністрів України, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Стаття 4. Система Державної міграційної служби України

До системи Державної міграційної служби України належать: апарат ДМС, головні управління (управління) ДМС в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі – територіальні органи, управління (відділи, сектори) ДМС в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення – територіальні підрозділи, пункти тимчасового розміщення біженців, пункти тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Розділ ІІ. ПОВНОВАЖЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Стаття 5. Функції Державної міграційної служби України

ДМС відповідно до покладених на неї завдань виконує такі функції:

1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та в установленому порядку подає їх Міністру для погодження і внесення в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України;

2) проводить аналіз міграційної ситуації в Україні, проблем біженців та інших категорій мігрантів, розробляє поточні та довгострокові прогнози із зазначених питань;

3) здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття/припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства;

4) приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування;

5) готує пропозиції щодо визначення квоти імміграції на календарний рік;

6) приймає рішення про надання дозволу на імміграцію, відмову в його наданні та скасування такого дозволу;

7) бере участь у межах, визначених законодавством, у вирішенні питань трудової міграції та питань, пов'язаних із навчанням в Україні іноземців та осіб без громадянства;

8) здійснює оформлення і видачу іноземцям та особам без громадянства запрошень для в'їзду в Україну, документів для тимчасового перебування або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, студентських квитків студентам із числа іноземців та осіб без громадянства, вилучає ці документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках;

9) приймає рішення про скорочення строку перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, видворення, у тому числі у примусовому порядку, іноземців та осіб без громадянства з України, заборону в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов'язані з видворенням іноземців та осіб без громадянства з України;

10) здійснює оформлення і видачу громадянам України, які постійно проживають в Україні, документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, затримує видачу та вилучає ці документи у передбачених законодавством випадках;

11) здійснює ідентифікацію громадян України, які втратили документи, що посвідчують особу;

12) є замовником робіт зі створення Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування;

13) виконує функції замовника з розроблення зразків, виготовлення та постачання бланків паспортних та інших документів, що посвідчують особу;

14) збирає, аналізує та узагальнює інформацію про наявність у державах походження біженців та шукачів інших форм захисту в Україні умов, за яких такий захист надається;

15) приймає рішення про надання, втрату, позбавлення і скасування статусу біженця та інших форм захисту в Україні;

16) вживає у межах компетенції заходів зі сприяння реалізації прав біженців та інших категорій мігрантів;

17) здійснює оформлення і видачу посвідчення біженця, посвідчення особи, якій надано інші форми захисту в Україні, а також інших документів, передбачених законодавством України для даних категорій осіб;

18) забезпечує функціонування пунктів тимчасового розміщення біженців та пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні;

19) проводить ідентифікацію біженців та осіб, які звернулися за захистом в Україні, а також іноземців та осіб без громадянства, які втратили документи, що посвідчують особу;

20) здійснює реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, веде відповідні реєстраційні обліки;

21) надає передбачені законодавством відомості до Державного реєстру виборців та органам Державної податкової служби України;

22) забезпечує формування відомчих, центральної, регіональних та місцевих баз персональних даних фізичних осіб у передбачених законом випадках, а також інших баз даних, формування яких є необхідним для виконання покладених на ДМС завдань;

23) здійснює відповідно до закону заходи щодо запобігання та протидії нелегальній (незаконній) міграції, іншим порушенням міграційного законодавства, у випадках, передбачених законодавством, притягає порушників до адміністративної відповідальності;

24) здійснює міжнародне співробітництво, бере участь у розробленні проектів та укладенні міжнародних договорів України з питань громадянства, міграції, біженців, осіб, які потребують інших форм захисту, реєстрації фізичних осіб та реадмісії, забезпечує в межах своїх повноважень виконання укладених міжнародних договорів України;

25) утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи та організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, формує кадровий резерв на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління ДМС;

26) виконує у межах повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери її управління;

27) формує державне замовлення на підготовку фахівців у відповідній сфері;

28) здійснює інші правозастосовні і правоохоронні повноваження на основі і на виконання Конституції та законів України;

29) здійснює інші повноваження на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України.

Стаття 6. Права Державної міграційної служби України

ДМС для виконання покладених на неї завдань має право:

1) залучати до виконання окремих робіт, участі у вивченні окремих питань учених і фахівців (за їх згодою) працівників центральних та місцевих органів виконавчої влади;

2) одержувати інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб;

3) скликати наради, створювати комісії та робочі групи;

4) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державними, у тому числі урядовими, системами зв'язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами.

5) проводити перевірки стану додержання органами виконавчої влади, громадянами, підприємствами, установами та організаціями вимог законодавства у сферах міграції (імміграції та еміграції), громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів і вносити обов'язкові для розгляду та реагування пропозиції щодо усунення причин їх порушення;

6) перевіряти в осіб,  які перебувають на території України, документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, у  випадках,  передбачених законодавством, робити в  них  відповідні відмітки, тимчасово їх затримувати або вилучати;

7) вимагати  від  фізичних  осіб  припинення правопорушень і дій, що перешкоджають здійсненню повноважень Державної міграційної служби України;

 8) у  випадках та в порядку,  передбачених законами України, розглядати справи  про  правопорушення,  накладати  стягнення  або передавати матеріали про правопорушення на  розгляд  інших уповноважених органів виконавчої влади або судів;

9) здійснювати на  підставах і на строки,  визначені законами,  адміністративне затримання осіб за порушення вимог законодавства у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів;

10) тримати осіб,  затриманих в адміністративному порядку,  в спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях;

11) поміщувати іноземців та осіб без громадянства, щодо яких отримано рішення суду про затримання, до пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України;

12) здійснювати  на  підставах  та  в  порядку,  установлених законами,  особистий огляд затриманих,  а також оглядати і в  разі потреби  вилучати  речі,  що  можуть  бути  речовими  доказами або заподіяти шкоду здоров'ю людей;

13) запрошувати осіб до  Державної  міграційної служби  України  для  з'ясування  обставин скоєння правопорушень, розгляд яких належить до  компетенції  ДМС.  У разі потреби з'ясування обставин зазначених порушень може здійснюватися і в інших місцях;

14) на  підставах,  передбачених законами,  скорочувати строк перебування  в  Україні  іноземців  та  осіб без громадянства, забороняти в'їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства;

15) співпрацювати  відповідно  до  законодавства з іноземними дипломатичними і консульськими установами в питаннях,  що належать до  компетенції Державної міграційної служби України і стосуються обмеження чи поновлення прав іноземців та осіб без громадянства;

16) за згодою власника, а в інших випадках - за рішенням суду,  обстежувати жилі, службові, виробничі та інші приміщення, території і земельні ділянки, що використовуються для розміщення та проживання/ перебування мігрантів;

17) брати участь у межах компетенції в проведенні ліцензування навчальних закладів, здійснювати перевірки діяльності юридичних осіб, які займаються посередництвом у наборі іноземців на навчання, а також навчальних закладів на предмет дотримання законодавства щодо прийому на навчання іноземних студентів, перевіряти законність перебування і навчання студентів-іноземців у навчальних закладах України;

18) проводити фотографування, звукозапис, відеозйомку та дактилоскопію відповідних категорій мігрантів;

19) використовувати транспортні засоби спеціалізованого призначення із символікою ДМС, обладнані спеціальними світловими та звуковими сигнальними пристроями;

20) морально і матеріально заохочувати службових осіб ДМС та інших осіб за заслуги по забезпеченню дотримання законодавства у сфері міграції та громадянства, представляти їх у встановленому порядку до державних нагород;

21) надавати платні адміністративні послуги згідно  із законодавством;

ДМС має право одноразово використати персональні дані Державного реєстру виборців для первинного наповнення бази даних Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування після її створення.

  Розділ ІІІ. ЗАСТОСУВАННЯ ФІЗИЧНОЇ СИЛИ ТА СПЕЦІАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ПРАЦІВНИКАМИ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Стаття 7. Загальні положення щодо застосування фізичної сили та спеціальних засобів працівниками Державної  міграційної служби України 

Працівники ДМС для забезпечення реалізації  державної  політики  у  сфері протидії нелегальній (незаконній)  міграції,  а  також  притягнення до адміністративної відповідальності за порушення  законодавства  у  сфері реєстрації фізичних осіб, видачі  документів,  що  посвідчують особу та підтверджують громадянство, мають право застосовувати заходи  фізичного  впливу  і  спеціальні  засоби  у  випадках  та порядку, передбачених цим Законом.

Стаття 8. Застосування фізичної сили

Працівники ДМС  мають  право застосовувати  фізичну силу під час виконання службових обов'язків для припинення правопорушень у визначеній сфері діяльності, затримання осіб, які їх вчинили,  подолання  опору  законним  розпорядженням або  вимогам працівників Державної міграційної служби України, припинення інших дій, що перешкоджають виконанню завдань,  покладених  законом  на  працівників Державної міграційної служби України,  якщо  ненасильницькі  засоби  впливу не забезпечують виконання цих завдань.

Стаття 9. Застосування спеціальних засобів

Працівники ДМС мають право застосовувати спеціальні засоби під час виконання службових обов'язків для:

1) відбиття  нападу  на  посадових осіб ДМС або на інших осіб;

2) відбиття  нападу на будинки, будівлі, споруди та транспортні  засоби ДМС, а також для звільнення зазначених об'єктів у разі їх захоплення;

3) затримання  правопорушників,  їх  доставляння  в  службове приміщення ДМС,  якщо ці особи чинять опір та іншу протидію або можуть
завдати шкоди оточуючим чи собі;

4) припинення  фізичного  опору,  що чиниться працівнику  ДМС;

Забороняється  застосовувати заходи  фізичного  впливу, спеціальні засоби до жінок з  явними  ознаками вагітності,  осіб  похилого  віку  або  з вираженими  ознаками інвалідності та малолітніх, крім випадків вчинення ними  групового нападу, що загрожує життю і здоров'ю людей,  працівників  ДМС, або збройного нападу чи збройного опору.

Перелік спеціальних засобів,  що  використовуються працівниками ДМС, та порядок їх застосування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Розділ ІV. КЕРІВНИЦТВО ТА ПРАЦІВНИКИ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

 Стаття 10. Керівництво Державної міграційної служби України

ДМС очолює Голова, якого призначає на посаду за поданням Прем'єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра, та звільняє з посади Президент України.

Голова ДМС:

1) очолює ДМС, здійснює керівництво її діяльністю;

2) забезпечує виконання ДМС та її територіальними органами і територіальними підрозділами Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства, доручень Міністра, скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів та територіальних підрозділів ДМС;

3) вносить на розгляд Міністра пропозиції щодо формування державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, та розроблені ДМС проекти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;

4) затверджує за погодженням з Міністром схвалені на засіданні колегії річний план роботи ДМС, заходи щодо реалізації основних напрямів та пріоритетних цілей її діяльності відповідно до визначених завдань;

5) звітує перед Міністром про виконання річного плану роботи ДМС та покладених на неї завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності ДМС, її територіальних органів та територіальних підрозділів, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;

6) вносить Міністрові пропозиції щодо кандидатур на посади своїх заступників;

7) затверджує за погодженням з Міністром структуру апарату ДМС, затверджує положення про структурні підрозділи апарату ДМС;

8) призначає на посади та звільняє з посад за погодженням з Міністром керівників і заступників керівників структурних підрозділів апарату ДМС, призначає на посади та звільняє з посад інших державних службовців і працівників апарату ДМС;

9) вносить Міністрові пропозиції щодо утворення в межах граничної чисельності працівників ДМС і коштів, передбачених на її утримання, а також щодо ліквідації, реорганізації Кабінетом Міністрів України територіальних органів ДМС, які є юридичними особами, затверджує положення про них;

10) утворює в межах граничної чисельності працівників ДМС і коштів, передбачених на її утримання, ліквідовує, реорганізовує за погодженням із Міністром та Кабінетом Міністрів України територіальні органи ДМС як структурні підрозділи апарату ДМС;

11) затверджує структуру і граничну чисельність працівників територіальних органів у межах граничної чисельності ДМС, а також їх штатний розпис і кошторис;

12) призначає на посади за погодженням із Міністром керівників територіальних органів ДМС та їх заступників, звільняє з посад керівників територіальних органів ДМС та їх заступників;

13) призначає на посади та звільняє з посад керівників територіальних підрозділів ДМС та їх заступників;

14) затверджує розподіл обов'язків між своїми заступниками;

15) забезпечує взаємодію ДМС зі структурним підрозділом Міністерства, визначеним Міністром, відповідальним за взаємодію з ДМС;

16) забезпечує дотримання встановленого Міністром порядку обміну інформацією між Міністерством і ДМС та вчасність її подання;

17) проводить особистий прийом громадян;

18) скликає та проводить наради з питань, що належать до її компетенції;

19) представляє в установленому порядку ДМС України у відносинах з іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями в Україні та за її межами;

20) у межах повноважень дає обов'язкові до виконання державними службовцями і працівниками апарату ДМС України та її територіальними органами і територіальним підрозділами доручення;

21) здійснює інші повноваження відповідно до законів та актів Президента України.

Стаття 11. Працівники Державної міграційної служби України

Працівники ДМС є державними службовцями.

Працівникам ДМС видаються службові посвідчення. Зразки службових посвідчень та порядок їх видачі встановлюються Державною міграційною службою України.

Працівники ДМС мають єдиний формений одяг із відповідними знаками розрізнення, що видається безкоштовно, зразки якого затверджуються Кабінетом Міністрів України, а правила носіння – Головою ДМС.

 

Розділ V. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ДЕРЖАВНОЇ МІГРАЦІЙНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Стаття 12. Фінансове та матеріально-технічне забезпечення Державної міграційної служби України

Фінансове та матеріально-технічне забезпечення ДМС здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в межах видатків, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік,  а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Cтаття 13. Медичне обслуговування

Працівники ДМС та члени їх сімей, які проживають разом з ними, користуються медичним обслуговуванням у закладах охорони здоров'я Міністерства на умовах і в порядку, передбаченому для працівників органів внутрішніх справ.

Розділ VІ. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

2. Закони України та інші нормативно-правові акти до приведення їх у відповідність із цим Законом діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

3. Кабінету Міністрів України у тримісячний термін з дня набрання чинності цим Законом:

1) підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;

2) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

3) забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

4) вжити заходів щодо забезпечення виконання завдань, передбачених цим Законом.


Президент України                                                                                              Віктор Янукович

Ваші пропозиції та зауваження до проектів нормативно-правових актів просимо надсилати на адресу Державної міграційної служби України:

  • на поштову на адресу: 01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 10;
  • на електронну адресу: law@dmsu.gov.ua

Були б вдячні Вам за надання пропозицій у вигляді порівняльних таблиць.

pdf Проект плану заходів з реалізації Ініціативи „Партнерство „Відкритий Уряд” 152.06 Kb

banner4

курсы английского киев symka.net сумки кошельки ремни киев